Whatsapp Ücretsiz Danışma Telefon
Ücretsiz Katalog Online İngilizce Testi Bize Ulaşın

TOEFL SINAVI NEDİR?

TOEFL Test Of English As a Foreign Language imtihanı ana dili İngilizce olmayanların İngilizce bilgisini ölçmek emeliyle, Amerika’da New Jersey eyaletinde bulunan Educational Testing Service ETS tarafından dünyanın pek çok merkezinde tertip edilen bir imtihandır.

TOEFL dünya genelinde 130 dan fazla ülkede, 8500 müessese ve kuruluşta İngilizce yeterliliğini ölçmek için uygulanır. Eğitim dili İngilizce olan çoğu kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve hekime programlarına ana dili İngilizce olmayan talebeleri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok müessese, organizasyon ve firma iş müracaatında Toefl imtihanından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik evrakı olarak kabul eder.

Sınav günümüzde iki formatta tertip edilmektedir; TOEFL IBT Internet Based Test ve TOEFL PBT Paper Based Test. PBT imtihanı artık çok yaygın olmamakla beraber bazı lokasyonlarda hali hazırda uygulanmaktadır. TOEFL IBT ise uygulanmaya başladığı 2005 senesinde itibaren en çok seçim edilen formattır.

TOEFL İmtihanı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ETS sayfalarını ziyaret ediniz.

TOEFL SINAVI KİMLER İÇİN ZORUNLUDUR?

Üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıflarından muaf olmak isteyenler bu imtihandan yararlanabilirler.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, İngiltere başta olmak üzere, eğitim dili İngilizce olan üniversitelere lisans, yüksek lisans veya hekime müracaatı yapmak isteyenler bu imtihandan yararlanabilirler. Genellikle kabul anekdotu 79 ve üzeri olarak reelleşmektedir.

İngilizce seviyesinin belgelenmesinin lüzumlu olduğu firmalara iş müracaatında bulunmak veya dil tazminatı almak isteyenler Türkiye İş Bankası, Türk Hava Yolları, Anadolu Sigorta, Akbank ve Garanti Bankası gibi bu imtihandan yararlanabilirler.

Muhtelif ülkelere muhacirlik veya iş müracaatında bulunmak isteyenler bu imtihandan yararlanabilirler.

HANGİ KURUMLAR TOEFL SINAVINI KABUL EDİYOR? 

  • Amerika, Kanada, Avustralya ve İngiltere başta olmak üzere, eğitim dili İngilizce olan pek çok Üniversite ve Kolejler,
  • Profesyonel Müessese ve Kuruluşlar,
  • Muhacirlik departmanları,
  • Avustralya ve İngiltere için vize departmanları,

TOEFL imtihanlarını kabul eden müessese ve kuruluşların ayrıntılı listesini araştırmak için; ETS sitelerini kontrol ediniz.

TOEFL SINAVI TÜRLERİ

TOEFL, "Test of English as a Foreign Language" kelimelerinin kısaltmasıdır. TOEFL sınavı, öğrencilerin veya profesyonellerin İngilizce dil becerilerini ölçmek için kullanılan bir sınav sistemidir. TOEFL sınavının çeşitli türleri ve formatları vardır:

TOEFL iBT (Internet-based Test): Bu, TOEFL sınavının en yaygın formatıdır. Sınav, bilgisayar üzerinden yapılan dört ana bölümden oluşur: Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma. TOEFL iBT, çoğu üniversite ve kurum tarafından kabul edilir.

TOEFL PBT (Paper-based Test): TOEFL PBT, bazı ülkelerde ve sınırlı durumlarda sunulan bir formattır. Bilgisayar yerine kağıt ve kalem kullanılarak yapılır. Ancak, TOEFL iBT kadar yaygın değildir ve daha az kurum tarafından kabul edilir.

TOEFL Junior: TOEFL Junior, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrenciler için tasarlanmıştır. Bu sınav, öğrencilerin İngilizce dil becerilerini ölçer ve onların dil öğrenme sürecine yardımcı olur.

TOEFL ITP (Institutional Testing Program): TOEFL ITP, genellikle kurumlar veya eğitim kurumları tarafından kendi ölçme ve değerlendirme amaçları için kullanılır. Bu sınav, öğrencilerin İngilizce dil becerilerini ölçmek için kullanılır, ancak resmi bir kabul belgesi olarak genellikle kullanılmaz.

Bu farklı TOEFL türleri, farklı dil seviyelerindeki öğrencilerin ve profesyonellerin ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine yönelik olarak tasarlanmıştır. Öğrencilerin hangi TOEFL türünü alacakları, hedefledikleri eğitim veya kariyer hedeflerine, tercih ettikleri kurumlara ve sınavın bulundukları yerdeki erişilebilirliğine bağlı olabilir.

TOEFL SINAVI GEÇERLİLİK SÜRESİ

TOEFL sınavının geçerlilik süresi genellikle iki yıldır. Yani, bir kişi TOEFL sınavını aldıktan sonra puanı iki yıl boyunca geçerlidir. Ancak, geçerlilik süresi kurum veya kuruluşlara göre değişebilir, bu nedenle bazı üniversiteler veya işverenler belirli bir süre boyunca geçerli olan TOEFL puanlarını kabul edebilirken, diğerleri daha kısa bir süre kabul edebilir.

Geçerlilik süresi dışında, kurumlar bazen belirli bir minimum puan gereksinimi de belirlerler. Bu nedenle, TOEFL sınavını aldıktan sonra puanınızın ne kadar süre geçerli olduğunu ve hedeflediğiniz kurumun veya organizasyonun ne tür bir puan gereksinimi olduğunu kontrol etmek önemlidir. Bu bilgiler genellikle kurumların resmi web sitelerinde veya kabul prosedürlerinde bulunabilir.

 

"ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK" ve "FİYAT TEKLİFİ AL"

Tüm hakları saklıdır. © 2017 - 2024
Bir Aysu Grup İştirakçisidir.