Whatsapp Ücretsiz Danışma Telefon
Ücretsiz Katalog Online İngilizce Testi Bize Ulaşın

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurt dışında üniversite okumanın en büyük avantajlarından bir ötekiyi öğrenim alınan yabancı dili tesirli bir biçimde bilmiş olmaktır. Bununla beraber yurt dışında üniversite eğitimi alan öğrenciler gittikleri ülkedeki diğer dilleri de bilme fırsatına sahip olurlar. Bu gidişatta öğrenciler iş ve sosyal yaşamlarında kullanabilecekleri dil mevzusunda önemli kabiliyetlere sahip olmaktadırlar.

Öğrenciler üniversite eğitimi alırken bazı ülkelerde, Türkiye’de olduğu gibi hazırlık programının devamında 4 senelik bir üniversite eğitimi almak zorunda kalmazlar. Bunun yerine Öğrenciler 3 senelik vakit zarfında bir üniversite eğitimi alabilirler. Bu gidişat bir hayli Öğrenci için seçim nedenidir. Öğrenciler daha sonra yurtdışında master yüksek lisans eğitimi ya da sertifika veya diploma programları ile aldıkları üniversite eğitiminin devamında uzmanlaşabilme imkânına sahip olurlar. Bu da öteki Öğrencilere oranla 1 sene daha erken ve daha profesyonel bir biçimde iş yaşamına atılmalarını sağlar. Yurt dışındaki üniversitelerin bir kısmında içinde bulunan akademik senenin değişik yarıyıllarında eğitime başlamak olası olabilmektedir. Bu da müracaat edecek olan Öğrencilerin zaman kaybı yaşamasını engelleyen unsurlardan birisidir.

Yurtdışı eğitim için üniversiteye gidilecek ülkede dil yeterliliği olmayan Öğrenciler aynı zamanda bir hayli ülkenin sunduğu hazırlık-dil eğitimi programlarına da katılabilirler. Yurtdışı dil okulları veya Üniversitelerin kendi hazırlık programları foundation veya pathway dil eğitimi gidişatını hakimiyet altına alabilmek için tercih edilebilecek programlardır.

Neden Yurtdışında Eğitim Almalıyım? Ne Gibi Avantajları Var?

Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrencilerin geliştirdikleri ve gelecek kariyer hayatlarına kendilerini hazırlamalarında bilgi sahibi olan çok önemli noktalar vardır. Bunlardan ilki hangi ülkeye giderse gitsin öğrencilerin eğitim aldığı dilin yabancı bir dil oluşu öğrencinin başka bir dili de mesleksel anlamda en ileri seviyeye kadar getirmesi, dünya yurttaşı olarak her yerde çalışma fırsat edinmesi veya ülkemize geri döndüğü takdirde öne çıkmasını sağlıyor. Yurt dışında üniversiteler de ve yurt dışı üniversite eğitiminin genelinde kullanılan modeller ve sistemler Türkiye’den değişiklik gösteriyor. Öğrenciler yeni bir sistemde interaktif bir eğitim alarak kendini daha iyi ifade etme ihtimali buluyor. Başka kültürlerle de yakınlaşan öğrenciler onlarca vizyonu aynı çatı altında toplayıp kendi becerileri ile harmanlayabiliyor. Hem hayatsal hem de  dünyaca namlı ve prestijli üniversitelere giriş ihtimalleri sayesinde akademik gelişim için çok iyi bir fırsatlar yaratabiliyor. Üniversite okumak için müracaat edilecek ülke de başarılı bir lise eğitimi alan ve mezun olan öğrencilerin üniversite eğitimine geçişte bazı eğitim bursları için de müracaat yapmaları olası olabilmektedir. Bu sebeple özellikle İngiltere’de lise, Kanada’da lise ve Amerika’da lise programları oldukça rağbet görmektedir.

Sınavsız Yurtdışı Üniversiteleri

Yurtdışı Üniversiteleri arasında YKS koşulu gerektirmeyen çok sayıda üniversite mevcuttur. Alttaki ülkelerde özellikle bu koşul hiçbir biçimde aranmayacaktır:

Polonya
Macaristan
Kanada
Amerika
Avustralya
İrlanda
İngiltere
Malta

Yurtdışı Eğitimine Gidersem Ne Kadar Para Harcayacağım?

Üniversite eğitimi almak ülkeden ülkeye maliyet farkı gösteriyor. Bazı Avrupa ülkelerinde Yüksek Öğrenim ve Avrupa Birliği geçerli diplomalar da alınabilecek üniversiteler 3000 € gibi cüzi bir fiyattan başlayarak en fazla 8000 €’yu görürken, bazı Avrupa ülkelerinde bu fiyatlar 10.000-15.000€ arasındadır. Keza Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerde maliyetler genellikle çok daha yüksek olup öğrencilerin eğitime en az 20.000USD, yaşama ise yıllık 10-12.000USD gibi bir bütçe ayırmaları gerekebiliyor. Ancak basit bir hesapla bakılırsa örneğin Polonya ve Macaristan gibi makul fiyatlı seçeneklerde eğitim ve yaşam maliyetleri Türkiye ile hemen hemen aynı birimlerde yer almaktadır. Yine İsveç, Danimarka ve Hollanda gibi seçenekler de Türkiye’de bulunan vakıf üniversite fiyatlarından çok yukarı çıkmadan hemen hemen aynı maliyetlerde üniversite eğitimi olanağı olan ülkelerdendir. Yurtdışında üniversite eğitimi düşünüldüğü kadar yüksek maliyetli değildir.

Üniversiteye geçiş yapabilmek için dil okulları veya akademik hazırlık programlarına katılmak vaziyetinde kalan öğrenciler dil okulu eğitimi sırasında daha düşük fiyatlar ödeyebilirler. Pathway programlarının fiyatları ise program içeriğine göre farklılık göstermekle birlikte bazı vaziyetlerde üniversite ücretlerinden daha fazla olabilirken bazı durumlar da üniversite ücretlerinden daha düşüktür.

Yurtdışı Üniversite Puanları

Almanya ve Avusturya için YKS imtihanları sonucu önem taşımaktadır. Öğrencilerin muhakkak ortalamaların üstünde puanlar alması özellikle iyi seviyede araştırma Research üniversiteleri için tavsiye edilir. Bunun dışında bazı ülkelerde baraj geçme koşulu aranmaktadır. Özellikle Kanada, Amerika, Avustralya, İrlanda, Polonya ve Macaristan için YKS sınav sonucu gerekli değildir

YURTDIŞI ÜNİVERSİTELER İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

"ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK" ve "FİYAT TEKLİFİ AL"

Tüm hakları saklıdır. © 2017 - 2024
Bir Aysu Grup İştirakçisidir.