Whatsapp Ücretsiz Danışma Telefon
Ücretsiz Katalog Online İngilizce Testi Bize Ulaşın

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurt dışında üniversite okumanın en büyük avantajlarından bir ötekiyi öğrenim alınan yabancı dili tesirli bir biçimde bilmiş olmaktır. Bununla beraber yurt dışında üniversite eğitimi alan talebeler gittikleri ülkedeki öteki dilleri de bilme fırsatına sahip olurlar. Bu gidişatta talebeler iş ve sosyal yaşamlarında kullanabilecekleri dil mevzusunda ehemmiyetli kabiliyetlere sahip olmaktadırlar.

 Talebeler üniversite eğitimi alırken bazı ülkelerde, Türkiye’de olduğu gibi hazırlık programının devamında 4 senelik bir üniversite eğitimi almak zorunda kalmazlar. Bunun yerine talebeler 3 senelik vakit zarfında bir üniversite eğitimi alabilirler. Bu gidişat bir hayli talebe için seçim nedenidir. Talebeler daha sonra yurtdışında master yüksek lisans eğitimi ya da sertifika veya diploma programları ile aldıkları üniversite eğitiminin devamında uzmanlaşabilme imkânına sahip olurlar. Bu da öteki talebelere oranla 1 sene daha erken ve daha profesyonel bir biçimde iş yaşamına atılmalarını sağlar. Yurt dışındaki üniversitelerin bir kısmında içinde bulunan akademik senenin değişik yarıyıllarında eğitime başlamak olası olabilmektedir. Bu da müracaat etecek olan talebenin zaman kaybı yaşamasını yasaklayan unsurlardan birisidir.

Yurtdışı eğitim için üniversiteye gidilecek ülkede dil yeterliliği olmayan talebeler aynı zamanda bir hayli ülkenin sunduğu hazırlık-dil eğitimi programlarına da katılabilirler. Yurtdışı dil mektepleri veya mekteplerin kendi hazırlık programları foundation veya pathway dil eğitimi gidişatını hakimiyet altına alabilmek için gidilebilecek programlardır.

Neden Yurtdışında Eğitim Almalıyım? Ne Gibi Avantajları Var?

Yurtdışında üniversite eğitimi alan talebelerin geliştirdikleri ve gelecek kariyer hayatlarına kendilerini hazırlamalarında hisse sahibi olan çok ehemmiyetli noktalar vardır. Bunlardan ilki hangi ülkeye giderse gitsin talebelerin eğitim aldığı dilin yabancı bir dil oluşu bu talebenin başka bir dili de mesleksel anlamda en ileri seviyeye kadar getirmesi, dünya yurttaşı olarak her yerde çalışma fırsat edinmesi veya ülkemize geri döndüğü takdirde öne çıkmasını sağlıyor. Yurt dışında üniversitelerde ve yurt dışı üniversite eğitiminin genelinde kullanılan modeller ve sistemler Türkiye’den değişiklik gösteriyor. Talebe yeni bir sistemde interaktif bir eğitim alarak kendini daha iyi ifade etme ihtimali buluyor. Başka kültürlerle de yakınlaşan talebeler onlarca vizyonu aynı çatı altında toplayıp kendi becerileri ile harmanlayabiliyor. Hem hayatsal hem de  dünyaca namlı ve prestijli üniversitelere giriş ihtimalleri sayesinde akademik gelişim için çok iyi bir fırsatlar yaratabiliyor. Üniversite okumak için müracaat etilecek ülkede galibiyetli bir lise eğitimi alan ve mezun olan talebelerin üniversite eğitimine geçişte bazı eğitim bursları için de müracaat yapmaları olası olabilmektedir. Bu sebeple özellikle İngiltere’de lise, Kanada’da lise ve Amerika’da lise programları oldukça rağbet görmektedir.

Sınavsız Yurtdışı Üniversiteleri

Yurtdışı Üniversiteleri arasında YKS koşulu gerektirmeyen çok rakamda üniversite mevcuttur. Alttaki ülkelerde özellikle bu koşul hiçbir biçimde aranmayacaktır:

  • Polonya
  • Macaristan
  • Kanada
  • Amerika
  • Avustralya
  • Rusya
  • İrlanda
  • İngiltere

Yurtdışı Eğitimine Gidersem Ne Kadar Para Harcayacağım?

Üniversite eğitimi almak ülkeden ülkeye maliyet farkı gösteriyor. Bazı Avrupa ülkelerinde Yüksek Öğrenim Müesseseyi ve Avrupa Birliği geçerli diplomalar da alınabilecek üniversiteler 2.000€ gibi cüzi bir fiyattan başlayarak en fazla 5-6.000€’yu görürken, bazı Avrupa ülkelerinde bu fiyatlar 10.000-15.000€ arasındadır. Keza Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerde maliyetler genellikle çok daha yüksek olup öğrencilerin eğitime en az 20.000USD, yaşama ise yıllık 10-12.000USD gibi bir bütçe ayırmaları gerekebiliyor. Ancak basit bir hesapla bakılırsa örneğin Polonya, Macaristan, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya gibi makul fiyatlı seçeneklerde eğitim ve yaşam maliyetleri Türkiye ile hemen hemen aynı baremlerde yer almaktadır. Yine İsveç, Danimarka ve Hollanda gibi seçenekler de Türkiye’de bulunan vakıf üniversite fiyatlarından çok yukarı çıkmadan hemen hemen aynı maliyetlerde üniversite hemen hemen aynı maliyetlerde üniversite eğitimi olanağı olan ülkelerdendir. Yurtdışında üniversite eğitimi düşünüldüğü kadar yüksek maliyetli değildir.

Üniversiteye geçiş yapabilmek için dil mektepleri veya akademik hazırlık programlarına katılmak vaziyetinde kalan talebeler dil mektepleri eğitimi sırasında daha düşük fiyatlar ödeyebilirler. Pathway programlarının fiyatları ise program içeriğine göre farklılık göstermekle birlikte bazı vaziyetlerde üniversite ücretlerinden daha fazla olabilirken bazı durumlarda üniversite ücretlerinden daha düşüktür.

Yurtdışı Üniversite Puanları

Almanya ve Avusturya için YKS imtihanları neticeyi ehemmiyet taşımaktadır. Talebelerin muhakkak ortalamaların üstünde puanlar alması özellikle iyi seviyede araştırmaResearch üniversiteleri için nasihat edilir. Bunun dışında bazı ülkelerde baraj geçme koşulu aranmaktadır. Özellikle Kanada, Amerika, Avustralya, İrlanda, Polonya ve Macaristan için YKS imtihan neticeyi ehemmiyet talep etmez.

 

>>Macaristan'da Üniversite Eğitimi, Bölümleri ve Fiyatları İçin Tıklayınız
>>Polonya'da Üniversite Eğitimi, Bölümleri ve Fiyatları  İçin Tıklayınız
>>İngiltere'de Üniversitleri Eğitimi, Bölümleri ve Fiyatları  İçin Tıklayınız
>>Amerika'da Üniversite Eğitimi, Bölümleri ve Fiyatları  İçin Tıklayınız
>>Kanada'da Üniversite Eğitimi, Bölümleri ve Fiyatları  İçin Tıklayınız

"ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK" ve "FİYAT TEKLİFİ AL"

Tüm hakları saklıdır. © 2017 - 2021
Bir Aysu Grup İştirakçisidir.
Pill Digital