Whatsapp Ücretsiz Danışma Telefon
Ücretsiz Katalog Online İngilizce Testi Bize Ulaşın


Work and Travel Vizesi Nedir?

Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yaz dönemlerinde gitmek istedikleri Work and Travel programlarına katılabilmek için pek çok şart vardır ve bunlardan biri de Work and Travel vizesi almaktır. Bu programa katılabilmek için almanız gereken vize J1 vizesidir.

Öğrencilerin J1 vizesi başvurularında aklına takılan soru, başvurularının kabul edilip edilmeyeceğidir. Ancak J1 vizesinin en kolay alınabilen vizelerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki bu vizenin alınmasındaki başarı oranı yüzde 95’tir. Dolayısıyla eğer gerekli şartları sağlamışsanız ve evraklarınızı eksiksiz götürmüşseniz Work and Travel vize başvurunuzun kabul edilmemesi için bir sebep yoktur.

Vize Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Öğrencilerin J1 vizesi almaları için İstanbul'daki Amerikan Başkonsolosluğuna ya da Ankara'daki Amerikan Büyükelçiliğine başvurmaları gerekiyor. Ocak veya Şubat ayında başlayan bu başvurularda size konsolosluk veya elçilik tarafından bir randevu tarihi verilir ve bu randevu tarihinde gerekli belgeleri getirmeniz istenir.

Vize Randevusuna Getirilecek Evraklar

Randevu tarihinden önce gerekli evrakları hazırlamanız ve görüşme sırasında size sorulacak olan sorulara hazırlıklı olmanız gerekir.

Vize randevusu için gereken evraklar şunlardır:        

  • 5 x 5 cm boyutlarında biyometrif fotoğraf (arka fon beyaz, alın ve kulaklar açık olmalıdır)
  • Vize randevu tarihinden itibaren 6 ay geçerli olacak pasaport
  • Okul tarafından onaylanarak verilmiş İngilizce traskript (kapalı ve mühürlü zarfta olmalıdır)
  • DS 2019 Belgesi (Amerika’da çalışmak için anlaştığınız yerden alacağınız çalışma izni belgesi)
  • DS 160 Formu
  • SEVIS Dekontu 

Vize Görüşmesinde Sorulan Sorular

Vize randevu tarihinde evraklarınızı eksiksiz teslim ederken aynı zamanda yüz yüze kısa bir konuşma da yapılması gerekir. Bu konuşmada size İngilizce dilinde temel sorular sorulur. Ancak cevapları verirken mükemmel bir İngilizce ile cevap vermeniz zorunlu değildir. Burada aranan derece orta (Intermediate) seviyede cümle kurabilmenizdir. Örneğin size hangi işi yapacağınız, hangi pozisyonda çalışacağınız veya Work and Travel programına neden katılmak istediğiniz gibi sorular yöneltilebilir. Bu sorulara mümkün olduğunca soğukkanlı ve sakince cevap vermeniz yeterli olacaktır.

"ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK" ve "FİYAT TEKLİFİ AL"

Tüm hakları saklıdır. © 2017 - 2021
Bir Aysu Grup İştirakçisidir.
Pill Digital