Whatsapp Ücretsiz Danışma Telefon
Ücretsiz Katalog Online İngilizce Testi Bize Ulaşın


Work and Travel Programında İş ve Bölge Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Daha önce yurtdışı tecrübesi olmayan ve yabancı dil konusunda kendini yeterli görmeyen öğrencilerin, hangi bölgede çalışacakları ile alakalı bazı endişeler taşımaları normaldir. Bu düşüncenin aksine Work and Travel yapılacak bölge konusunda kendi istediği yerlerin olması için ısrarcı olan öğrenciler de olabilir. Ancak hem iş konusunda hem de sosyal hayat konusunda doğru yeri seçmek, orada geçireceğiniz sürenin daha kaliteli ve verimli olabilmesi için büyük önem taşır. Bu nedenle sadece belirli bir unsura odaklanarak bölge ve iş seçimi yapmak yanlış olur.

Öncelikle şunu belirtelim ki Amerika deyince öğrencilerin ilk aklına gelen yerler, Los Angeles, California ve New York gibi büyük bölgelerdir. Ancak buralarda geçirilecek zamanın büyük kısmının işte geçeceği ve kalınacak yerlerin ücretinin daha fazla olduğunu düşündüğünüzde bu pek de akıllıca olmayabilir. Dolayısıyla seçeceğiniz şehirde yapacağınız iş ile birlikte harcamanız gereken bütçeyi de hesap etmeniz gerekir. Yoğun iş temposunu kaldıramayacak olanların daha sakin şehirleri seçmesi uygun olacaktır.

Bunun yanı sıra İngilizce seviyenize göre bir iş planlaması yapmanız ve kişisel olarak nasıl bir yapıya sahip olduğunuz da bölge ve iş seçiminde önemlidir. Bu, tamamen sizin kişiliğinizle ve İngilizce yeterliliğinizle ilgilidir. Kalabalık ortamlardan ve yoğun aktivitelerden hoşlanıyorsanız ona uygun bir şehir ve iş seçmeniz daha uygun olacaktır. Tam aksine sessizlikte ve sakinlikte daha başarılı olacağınıza inanıyorsanız buna uygun şehirleri tercih etmelisiniz. Bu tercihleri yaparken İngilizce seviyenizi de o iş için uygunluğunu unutmamak gereklidir. Örneğin garsonluk yapacaksanız ona eş değerde bir İngilizce bilgisi gereklidir.

Bölge ve iş seçimi yaparken bir diğer düşünebileceğiniz unsur da aldığınız eğitimdir. Örneğin bilişim sektörü ile ilgili bir bölümde öğrenim görüyorsanız, teknolojik imkânların daha yoğun olduğu şehirleri seçebilirsiniz. Böylece işten arta kalan zamanlarda ilgi alanınız olan yerlerde farklı tecrübeler edinebilirsiniz. Aynı şekilde turizm sektörü ile ilgili bir bölümde öğrenim görüyorsanız, tatil kenti olabilecek bir şehri seçebilirsiniz.

Ancak en başta da belirttiğimiz gibi bu şehirlere karar verirken o şehirlerde uygun iş imkânının olup olmamasına ve yaşamsal şartlarınızı en iyi derecede sağlayacak koşullara da dikkat etmelisiniz.

Son olarak unutmayın ki bu programın asıl amacı farklı kültürleri tanımak ve dil geliştirmektir. Bu nedenle her ne kadar kendi özelliklerinize uygun yerler seçmeniz gerekse de kendinize yeni özellikler katmak ve farklı deneyimler kazanmak için tam zıttı bir bakış açısıyla da hareket edebilirsiniz. Burada asıl önemli olan kendinizi yeterince iyi tanıyıp tanımadığınızdır.

"ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK" ve "FİYAT TEKLİFİ AL"

Tüm hakları saklıdır. © 2017 - 2021
Bir Aysu Grup İştirakçisidir.
Pill Digital