Whatsapp Ücretsiz Danışma Telefon
Ücretsiz Katalog Online İngilizce Testi Bize Ulaşın
Rusya Dil Okulları


Neden Rusya'da Dil Eğitimi

Kuzey Avrasya ülkelerinden Rusya yüzölçümü bakımından dünyanın en geniş ülkesidir. Yeryüzünün en büyük dokuzuncu ekonomisine sahip olan ülke, çok sayıda farklı etnik grubun bir arada yaşadığı yer olarak kültürel çeşitliliği içerisinde barındırır. Rusya ile diğer dünya ülkeleri arasındaki ticari ve siyasi ilişkilerin gün geçtikçe şekillenmesi ile birlikte Rusça dilinin öğrenilmesi de daha fazla önem kazanıyor. Nitekim özellikle turizm sektöründe çalışmayı düşünen öğrenciler için İngilizcenin yanı sıra Rusçanın da öğrenilmesi büyük bir değer taşıyor. Türk-Rus şirketlerinin birlikte çalışması da aynı şekilde bu şirketlerde çalışma imkânı bulmak açısından Rusçanın öğrenilmesini değerli kılıyor. Neredeyse yaz ve kış olmak üzere iki mevsimin yaşandığı soğuk iklimli Rusya’da görülmesi gereken şehirler, kaliteli eğitim seçenekleri ve kültürel çeşitlilik, uluslararası öğrencilerin Rusçayı ana vatanında öğrenmesi için birebirdir.

Çok sayıda dil okulunun bulunduğu Rusya’da dil eğitimi için tercih edilebilecek ve görülmeye değer olan pek çok şehir yer alıyor. Doğu Avrupa’nın ekonomik, kültürel ve bilimsel açıdan önemli şehirleri arasında yer alan başkent Moskova, turizm konusunda da dünyanın büyüyen şehirlerinden biri olarak biliniyor. Barındırdığı geniş ormanlar nedeniyle yemyeşil bir şehir olan Moskova, ayrıca ülkenin ilk yükseköğretim kurulu olan Slav-Yunan-Latin Akademisi’ne de ev sahipliği yapıyor. Ülkenin bir diğer önemli şehri olan St. Petersburg’un turistler şehri olduğu söyleyebilir. Her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği bu şehir, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri nedeniyle “Kuzey’in Venedik’i” olarak adlandırılıyor. Krasnodar şehri ise tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra eğlence hayatının yaşanmasına imkân tanıyan mekânları ile öne çıkıyor.

Rusya’da dil eğitimi, genellikle devlet üniversiteleri bünyesinde veriliyor. Ancak devlet üniversitelerinin yanı sıra açılan çok sayıdaki dil okulu da Rusya’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin imdadına yetişiyor. Rusya’daki tüm vatandaşların parasız eğitim hakkının anayasal güvence altına alınmış olması ve bilime, teknolojiye önem veren akademik kurumların sayısının yüksek olması, Rusya’da dil eğitimi almanın ne kadar kaliteli olduğunu ortaya koyuyor. Eğitim alanında her devlet kurumuna fon ayıran Rusya hükümeti, her öğrencinin öğrenim ücretini ödemeyi de kendine bir görev biliyor.

Eğitime bu kadar önem veren Rusya’da dil eğitimi alabileceğiniz çok sayıda eğitim kurumu bulunuyor. Dünyanın en önemli ve en eski üniversiteleri arasında yer alan Moskova Üniversitesi ve St. Petersburg Üniversitesi ülkeye değer katarken yaklaşık 1000 devlet üniversitesi ve özel üniversite ile her geçen gün eğitim kalitesi artmaya devam ediyor. 2011 yılı verilerine göre 150 bine yakın uluslararası öğrencinin Rusya’da dil eğitimini tercih ettiğini düşündüğümüzde bu sayının günümüzde daha da arttığını söylemek mümkündür. Özellikle Kazak, Beyaz Rusya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerden büyük talep gören Rusya, Türkiye’deki öğrencilerin de dikkatini çekiyor. Ülkemizdeki popülerliği gün geçtikçe artan Rusya’da dil eğitimi almak artık çok daha fazla önem taşıyor.

Genel Rusça eğitimi, mesleki Rusça eğitimi ve günlük dilde Rusça eğitimi gibi farklı programlar dâhilinde verilen dil eğitimi, Rusya’nın kaliteli dil okullarında öğrencilerin beklentilerini karşılayabiliyor. Rus kültürünü yaşarken dili günlük yaşamda kullanabilmenin verdiği rahatlıkla Rusçayı çok daha iyi öğrenebilen öğrenciler, Rusya’da dil eğitimini tercih etmekten memnun oluyorlar. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerden farklı olarak Rusya’da dil eğitimi sırasında öğrencilerin çalışmasına izin verilmezken sağlık sigortası yapılması ise zorunlu tutuluyor. Bu da Rusya’da dil eğitimi alırken öğrencilerin Rusya hükümeti tarafından korunması açısından önem taşıyor.

"ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK" ve "FİYAT TEKLİFİ AL"

Tüm hakları saklıdır. © 2017 - 2020
Bir Aysu Grup İştirakçisidir.
Pill Digital