Malta Seyahati Öncesi Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Malta’nın zengin gelenek kültürü ve inanç yapısı sizi adayı keşfetmeye çekmeye yetmiyorsa, sayısız kaleleri ve megalitik tapınaklarına ne dersiniz ? Peki ya plajları ve dağları? Malta küçük bir ada olabilir ancak adanın sundukları, en ilgi çekici olan turizm merkezleriyle bile yarışır niteliktedir.

Malta halkı da genellikle misafirperverdir. Adanın izolasyonu ve sükuneti sizi rahatlatır. Bu yazıda Malta’yı ziyaret etmeden önce mutlaka bilmeniz gereken önemli noktaları sizin için derledik. Malta hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Malta’nın aslında 3 ana adadan oluştuğunu biliyor muydunuz? Malta en büyüğü, bir sonraki Gozo, en küçüğü ise Comino. Bunun gibi birçok Malta gerçeğini sizler için sıraladık. İşte Malta’ya seyahat etmeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler:

 

 1. MALTA’DA PARA BİRİMİ

Malta’da kullanılan para birimi, diğer Avrupa ülkelerinde de olduğu gibi Euro’dur. € 1, 1,16 ABD Dolarına eşittir.

 

 1. MALTA’DA DİL

Malta’da ana dil Maltacadır, ancak resmi dilleri Maltaca ve İngilizce’dir. Ayrıca halkın % 50’si de İtalyanca bilmektedir. Adada İngilizce konuşarak güzel ve etkili bir iletişim kurabilirsiniz ancak Malta dilinde birkaç kelime öğrenirseniz de iyi olacaktır. İnsanlar kendi dillerinde birkaç kelime öğrenmek için çaba harcadığınızı görmekten mutlu olacaktır. Bu sayede sizde dil eğitimi almak için gelmiş olduğunuz Malta’da yeni bir dile daha kapı aralamış olursunuz.

Malta Vizesi ve eğitim hakkında detaylı bilgileri profesyonel danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

 1. MALTA’DA VİZE

ABD ve Kanada Vatandaşları Malta’ya 90 güne kadar sadece vizesiz turistik ve iş amaçlı olarak girebilirler. 90 günden fazla kalabilmeleri için mutlaka vize gerekmektedir. Pasaportlar, kalış süresinin ötesinde en az 3 ay süreyle geçerli olmalıdır. AB vatandaşları Malta Adası’nda sınırsız bir süre kalabilirler, ancak üç ay sonra yerel makamlara kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Schengen Anlaşması kapsamında olmayan bir vatandaşlık ülkesinden iseniz, kısa bir süre kalabilmek için bile vizeye ihtiyacınız olacak.

 

 1. MALTA’DA HAVA / MALTA’DA ZİYARET ETMEK İÇİN EN İYİ ZAMAN

Malta’da iklim Akdeniz tipidir ve denizden etkilenir. Yazlar çok güneşli, sıcak ve kurak geçer. Kışları ılımandır ve yıllık yağışlar düşüktür. Turistlerin en çok akın ettiği Haziran ve Ağustos ayları Malta’nın en yüksek zamanıdır. Bu aylarda Malta otelleri oldukça fazla rezervasyon telefonları alır. Plajlar turistlerle doludur.

 

 

 1. MALTA’DA NAKİT VE ATM

Paranızı hem nakit hem kart olacak şekilde getirmeniz şiddetle tavsiye edilir. Malta sokaklarında çok fazla banka yok ancak Euronet ATM’leri  her yerde bulunmaktadır. Büyük mağazalar kart kabul eder, ancak küçük dükkanlar ve işletmeler için sadece nakit para kabul eder.

 

 1. MALTA ÇEVRESİNE ULAŞIM

Malta’nın kasabaları ve köyleri, panoramik yollar ve sahil yolları da dahil olmak üzere yol sistemleriyle bağlantılıdır. Taksiler ve kiralanabilecek diğer araçlar ada genelinde mevcuttur. Bir araba kiralamak 15-25 € tutabilir. Bütün gün için ve daha kısa kalmayı planlıyorsanız araba kiralamak sizin için oldukça uygundur. Nereye gideceğiniz konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak yararınıza olacaktır.

Malta’da demiryolu veya tren yoktur. Otobüsler ada içerisinde Malta’yı dolaşmanın en ucuz yoludur. Kışın 1,50 avro, yaz için 2 avro karşılığında tek bir bilet alabilirsiniz. Ayrıca, daha uzun kalmayı planlıyorsanız, yetişkinler için 21 €, çocuklar için 15 € karşılığında 7 günlük bir bilet verilmektedir. Ryanair, Air Malta, easyJet ve Lufthansa, tüm yıl boyunca adaya hizmet veren en büyük taşıyıcılardır. Tek yönlü uçuşlar, 50-100 Euro’ya kadar mal olabilir. Anakara’dan Gozo’ya feribot seferleri, araba ile giderseniz 15 €, yaya olarak giderseniz yaklaşık 5 € gelecektir.

 

Seyahat ipucu: Eğer iki veya daha fazla kişi seyahat ediyorsanız, Malta’yı dolaşmak için en iyi seçenek araba kiralamaktır. Fiyatlar da oldukça uygundur. Tabi yoğun sezonda fiyatlar daha yüksek olacaktır.

 

 

 1. MALTA’DA GÜNLÜK BÜTÇE

Malta oldukça ucuz bir ülkedir. Pansiyonlar ve yurtlar sadece gecelik 9 €’dur, ancak bu rakam yaz aylarında iki katına kadar çıkabilir. Bütçe oteller yaklaşık 40 €’ya mal olacaktır. Bir ev, gece başına 35 € ‘ya kadar düşebilir.

Tabii ki, adada yiyecek ve içecekler de ucuzdur. Pastizzi veya tuzlu doldurulmuş hamur işleri sadece 1-2 € ‘dur . Bir şişe şarap 8-10 Euro civarındadır. Müze girişleri 6 € ve iki kişilik bir akşam yemeği, şaraplı bir restoranda 25 € ve üstü olabilir.

 

 1. MALTA YEMEKLERİ

Malta’da ağır bir yemek menüsü; makarna, sebze yemeği, et, tatlı ve meyveyi içerir. Malta mutfağı, Malta tarihini yansıtır; İspanyol, Fransız, Maghrebin, Provençal ve diğer Akdeniz mutfaklarının yanı sıra güçlü Sicilya ve İngiliz etkilerini de gösterir.

 • LAMPUKİ TURTASI

Lampuki börek, lampuka balığı ile yapılan tipik ve geleneksel bir Malta yemeğidir. Lampuka, bir yemeğin kalbini oluşturan hafif, lezzetli beyaz bir balık olan mahi-mahi’nin Malta ismidir. Diğer malzemeler nane, limon kabuğu ve kuru üzüm bazı egzotik punch.tomatoes, zeytin, kapari içerir.

 

 • BİGİLLA

Bigilla, püresi fasulyeden yapılan geleneksel bir Malta yemeğidir. Lezzetli, çok yönlü bir çeşnidir ve genellikle salata, dip veya kraker ile yenir,  partilerde sıklıkla bulunur!

 • TAVŞAN YAHNİSİ

Malta’nın milli yemeği olarak kabul edilen ‘ Stuffat tal-Fenek ‘ olarak bilinen geleneksel Malta haşlanmış tavşan yemeği . Malta’nın zengin mirasına katkıda bulunan kültürel bir incelik haline getiren St John Şövalyeleri’nden beri Malta Adası’nın en popüler yemeğidir. Bu öğün bir başlangıç ​​olarak ya da ana yemek olarak servis edilebilir, sarımsak ya da kırmızı şarapta kızartılır, çok miktarda patates kızartması, ekmek ve şarap eşliğinde sunulur.

 

 1. MALTA’NIN DİNÎ İNANCI

Malta’daki  ana din Roma Katolikliği’dir . Aslında çoğu Malta’nın Katolik olduğunu ve Katolik dini hizmetlerine katıldığını iddia etmektedir. Malta toplumunda yüz kurtarıcı davranış sadece bireylerin saygısını korumak adına değil, aynı zamanda ailelerinin onurunu korumak için de önemlidir.

 

 1. MALTA’DA POLİTİKA

Malta halkı siyaseti tartışmak için çok zaman ve enerji harcarlar. Özellikle genel seçimler yaklaşırken bu enerji daha da artar. Malta siyaseti oldukça ağır ve kutuplaşmış durumdadır. Insularity, Malta kültürünü ve politikasını şekillendirmiştir ve bu yönü politik kampanyalarda tam olarak ortaya çıkma eğilimindedir.

 

 1. MALTA’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Malta, turistlerin görmek isteyebilecekleri farklı şeyler söz konusu olduğunda adanın size sunacağı çok şey var. Adanın plajları, dağları, tarihi mimari yapıları ve megalitik tapınakları bulunmaktadır. Her ada, Malta’yı ziyaret etmeyi veya seyahat etmeyi değerli bir deneyim haline getirebilecek farklı hisler vermektedir.

 • VALLETTA

Valletta Malta’nın küçük başkentidir . Duvarlı şehir 1500’lerde bir yarımada üzerinde Roma Katolik düzeni olan Aziz John Şövalyeleri tarafından kurulmuştur. Müzeleri, sarayları ve büyük kiliseleri ile ünlüdür. Valletta, bazı hükümet departmanlarının tarihi binalarından oluşan bir binada yer almasından dolayı Malta’nın idari ve ticari merkezidir.

 • GOZO

Gozo, Akdeniz’deki Malta takımadalarının bir adasıdır. Neolitik Ġgantija Tapınağı kalıntıları, kırsal yürüyüş yolları, plajları ve tüplü dalış alanları ile bilinir. Ancak Gozo’daki en popüler cazibe merkezlerinden biri Tal-Massar Şaraphanesi’ne tur yapmaktır. Turistler, güzel bağın kendisini ziyaret edebilir ve üç geleneksel otantik Gozitan ikramının eşliğinde şarap tadımına katılabilirler

 

 • COMİNO ADASI

Eskiden Ephaestia adı verilen Comino, Akdeniz’deki Malta ve Gozo adaları arasındaki Malta takımadalarının küçük bir adasıdır. Comino, Malta takımadalarının en görkemli manzaralarına sahip olan ve yoğun yaz aylarında her gün yüzlerce turisti çeken Mavi Lagün’ü barındırmaktadır. Comino’nun batı kıyısındaki sığ, masmavi renkli su ile küçük bir koy bulundurur.

 

 1. MALTA’DAKİ FESTİVALLER

Festivallerden kültürel etkinliklere, Malta her yıl hepsini kutlar. Dini bayramlar, Malta halkı için de çok önemlidir. Her kutlama, yörenin Akdeniz köklerini ortaya çıkaran yiyecek, içecek ve eğlenceyi içerir. Sokaklar arabalarla ve eşya satan insanlarla dolup taşar.

 • MALTA KARNAVALI
 • GANA FESTİVALİ
 • MALTA ULUSLARARASI HAVAİ FİŞEK FESTİVALİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir