Whatsapp Ücretsiz Danışma Telefon
Ücretsiz Katalog Online İngilizce Testi Bize Ulaşın


Amerikan Eğitim Sisteminde En Çok Merak Edilen Sorular 1

Amerika’daki eğitim sistemi, her açıdan ülkemizdeki eğitim sisteminden farklıdır. Bu farklılıklar, kafa karışıklığı yaratabildiği gibi bazı soruları da akıllara getirebilir. Sizler için Amerikan eğitim sisteminde en çok merak edilen konuları derledik. Bu bilgilere göz attığınızda aklınızdaki birçok sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de alınan ilköğretim diploması ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki liselere kayıt yapılabilir mi? Yapılabilirse girilmesi gereken sınavlar nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel veya devlete ait kurumlarda eğitim gördükten sonra alacağınız ilköğretim diploması ile Amerika’daki liselere kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak takdir edersiniz ki Amerikan liselerinin eğitim dili İngilizce olduğu için TOEFL Junior testine girip başarılı olmanız gerekir. Ayrıca SSAT adı verilen çok ders üzerinden seçmeli sınava girerek başarı belgesi almanız da gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm liseler devlete mi ait?

Amerikan eğitim sisteminde liseler, özel ve devlete ait olmak üzere ikiye ayrılır. Özel liseler yurtdışından uluslararası öğrenci kabul ederken devlet liseleri yalnızca değişim programı ile kabul etmektedir.

Türkiye’de lise öğrenimi görürken yazın Amerika’da kursa veya okula kayıt yaptırabilir miyim?

Lise öğreniminiz devam ederken Amerika’daki yaz okullarına kayıt gerçekleştirebilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı yaz kamplarında uluslararası öğrenciler, SAT, ACT, TOEFL sınavları için ön hazırlık ve beceri geliştirme programlarına da dâhil olabilirler.

Amerika’da doğru dil okulu seçmek için hangi kriterleri dikkate almalıyım?

Amerika’daki dil okullarının bir kısmı üniversitelere aitken diğer dil okulları ise özel işletmelere aittir. Okullar, öğrencilerin yabancı dil seviyelerine göre programlar uygulamaktadır. Bu nedenle okul seçerken dikkate alacağınız ilk kriter, eğitim kurumunun hangi seviyeden yabancı dil eğitimini başlattığıdır. Diğer önemli kriter ise yaz okuluna ödeyeceğiniz ücrettir. Bütçenize uygun okulu bulduktan sonra okula ait internet sitesi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda size I20 formu gönderilir ve bu form ile F1 vizesine başvurabilirsiniz.

Neden Amerikan üniversitelerini tercih etmeliyim?

Bu soruya verilebilecek en mantıklı yanıt, Amerika Birleşik Devletleri’nin yetiştirdiği bilim adamı sayısı ve ülkede gerçekleştirilen teknolojik gelişmelerdir. Amerika’nın bu kadar gelişmesine doğrudan etkide bulunan 4500’den fazla üniversiteden birine kayıt olarak siz de gelişim gösterebilirsiniz. Ayrıca Amerikan eğitim sisteminde öğrenciler üniversiteye kaydolduklarında, 1. ve 2. sınıftaki dersleri tamamladıklarında meslek tercihi yapabilirler. Yani ülkemizdeki gibi mesleğinizi üniversiteye girdiğiniz anda değil temel eğitim aldıktan sonra seçebilirsiniz. Ayrıca binlerce uluslararası öğrencinin eğitim için geldiği ülkede müthiş bir kültürel gelişim gösterebilirsiniz.

Amerikan üniversiteleri hangi şartlar altında öğrenci kabul ediyor?

Özgürlükler ülkesi Amerika’nın üniversite sistemi de özgürlüklere dayanıyor. Amerika’da ülkemizdekine benzer bir sınav sistemi ile yerleştirme olmadığı için üniversiteler kendi standartlarını kendileri belirliyor. Bu nedenle girmek istediğiniz üniversitenin internet sitesinden ne gibi özellikler arandığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Amerikan Eğitim Sisteminde En Çok Merak Edilen Sorular 2

Hayatı boyunca yurtdışına çıkmamış bir birey için Amerika zaten bir bilinmeyen iken Amerikan eğitim sistemi de akıllara binlerce soru getirir. Amerikan eğitim sistemine dâhil olarak eğitim almak isteyen öğrenci adayları için en çok sorulan soruların cevaplarını sıraladık. Bu soruların cevaplarını okuduğunuzda pek çok yönden kendinizi Amerika seyahatine hazır hissedebilirsiniz.

Bir öğrenci aynı anda kaç üniversiteye başvuru yapabilir?

Amerikan üniversitelerine başvururken öğrenciler belli bir başvuru ücreti ödemek zorundadır. Bu ücret kimi üniversitelerde 30-40 dolar iken kimi üniversiteler öğrencilerden 250 dolar başvuru ücreti talep etmektedir. Bu başvuru ücretleri göz önüne alındığında ciddi bir meblağı yalnızca başvurular için ödemeniz gerekebilir. Bu nedenle kaç üniversiteye başvuru yapabilirim sorusunu sormak yerine sizi kabul edebilecek ve size en uygun 5 veya 6 üniversite tespit edip onlara başvurmalısınız. Bazı Amerikan üniversiteleri maddi olarak zorluk yaşayan öğrencilerin talep etmesi halinde başvuru ücreti almayabiliyor. Bu yolu izleyerek bazı üniversitelere ücretsiz olarak da başvurabilirsiniz.

Amerika’da üniversiteye başvurmak için hangi belgeleri hazırlamalıyım?

Öncelikle başvuru yapacağınız üniversitenin internet sitesindeki başvuru formunu doldurmalısınız. Başvurunun ardından lise diplomanız, transkript, varsa tavsiye mektuplarınız, eğitim süresi boyunca size yetecek maddi kaynağı gösteren banka belgeleri, bir CV, SAT veya ACT sınav sonucunuz, TOEFL veya IELTS sınav sonucunuzu hazırlamalısınız. Tüm bu belirtilen belgeler haricinde bazı üniversiteler öğrencilerden ek belgeler de talep edebilir.

Amerikan üniversiteleri ortak bir başvuru sistemi mi kullanıyor?

Amerikan eğitim sistemine kayıtlı 700’e yakın kolej ve üniversite Common Application adı verilen ortak bir sistem üzerinden öğrenci başvurularını değerlendirmeye alır. Bu sistem sayesinde birden fazla üniversiteye veya koleje bir defa ücret ödeyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Lisedeki not ortalamasının Amerika’daki üniversitelere başvuru yaparken etkisi olur mu?

Amerikan üniversiteleri, belli bir not ortalamasının altındaki öğrencilerin kayıt işlemlerini gerçekleştirmez. Talep edilen not ortalaması, üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Öğrenciler, üniversiteye başvuru yaparken lisede aldıkları dersler ve o derslerden aldıkları puanları gösteren transkripti üniversiteye vermek zorundadır. Bu transkriptte yazılı olan not ortalamanız, başvuru sürecinizi doğrudan etkiler.

Özel üniversiteler ile devlet üniversitelerini birbirinden ayıran özellik nedir?

Eyalet sistemi ile yönetilen Amerika’da devlet üniversitelerinin fonu ve yönetimi, eyalet yöneticileri tarafından yapılır. Özel üniversitelerin isminden de anlaşılacağı gibi kişisel yatırım ile kurulan şahıs veya şirketlere ait eğitim kurumlarıdır. Özel üniversiteler, daha ziyade kâr amacı güderken devlet üniversiteleri daha çok iyi öğrenci yetiştirmeyi hedefler. Tüm bu farklara rağmen üniversitelerin eğitim kaliteleri arasında ciddi bir fark olduğu söylenemez.

Amerika’da akademik takvim nasıl işliyor?

Amerika’daki üniversitelerde genel olarak akademik takvim Ağustos ayının sonunda veya Eylül ayının hemen başında start alır ve Mayıs ayına kadar eğitim devam eder. Tüm bu süreç içerisinde sömestr olarak bilinen ara tatil süreci vardır. Amerikan eğitim sisteminde erken mezun olmak isteyen öğrenciler için yaz okulları açık tutulur ve bu sayede öğrenciler yazın da eğitim alarak erken mezun olabilirler.

Amerikan Eğitim Sisteminde En Çok Merak Edilen Sorular 3

Ülkemizdeki eğitim sistemi ile Amerika’daki eğitim sistemi arasında farklar bulunduğu için Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerin aklını bazı sorular kurcalayabilir. Öğrencilerin aklına en çok takılan soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Amerika’da lisans eğitimi almak için hangi sınavlara girmeliyim ve ortalama kaç puan tutturmalıyım?

Amerikan üniversitelerinin hemen hemen tamamı Scholastic Aptitude Test veya The American College Testing Assessment’in sonuçlarına göre öğrenci kabul eder. Sınavlarda çoktan seçmeli sorular sorulur ve dünyanın önemli birçok ülkesinde bu sınavlar gerçekleştirilmektedir.

Scholastic Aptitude Test, genel olarak fizik, kimya, edebiyat, matematik, dünya tarihi, yabancı diller, biyoloji gibi konulardan oluşan bir testtir. Eğer kaydolacağınız üniversite, bu testin sonucunu sizden talep ediyorsa hangi konuların sonuçlarını talep ettiğine web sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca testte bir de kompozisyon bölümü yer alır ve öğrencinin genel kültürü burada ölçülür. The American College Testing Assessment sınavında matematik, edebiyat ve fen bilimlerinden oluşan bir test öğrencilere sunulur. Yine bu testte de öğrencilerden bir kompozisyon yazmaları talep edilir.

Üniversiteler, İngilizce yeterliliğinizi tespit etmek için TOEFL veya IELTS sınavlarından aldığınız puanı göz önünde bulundurur.

Amerikan üniversitelerine kaydolmak için Türkiye’de girilmesi gereken bir sınav var mı?

Amerika’daki üniversitelere kayıt yaptırabilmeniz için Yükseköğretim Geçiş Sınavı’na girerek Amerikan üniversiteleri tarafından belirlenen en düşük puanı almanız gerekir. Askerlik sorunu nedeniyle problem yaşamak istemeyen erkek öğrencilerin bu sınava girmeleri uzmanlar tarafından özellikle önerilmektedir.

Amerikan üniversitelerine başvuru yaparken sınav sonuçlarımı nasıl göndermeliyim?

Öğrenciler için hazırlanmış başvuru formlarında öğrencilerin sınavlarda aldığı puanların yazılması için ayrı bir bölüm bulunmaktadır. Ancak buraya yazdığınız puanların doğru olup olmadığını ispatlamak için başvuru yaptığınız üniversitelere resmî belge sunmak zorundasınız. Bu resmî belgeleri kendiniz gönderemeyeceğiniz için seçtiğiniz okulların kodlarını ilgili sınav formuna girerek sınavı yapan kurumun sizin adınıza otomatik olarak sınav sonucunuzu okullara göndermesini sağlayabilirsiniz.

Başvuru sürecini etkileyen referans mektupları kim tarafından yazılmalıdır?

Amerikan üniversiteleri için referans mektupları çoğu zaman öğrencinin kişiliği ve eğitim konusundaki artılarını tespit etmek için kullandığı bir araçtır. Bu nedenle referans mektuplarını yazacak en doğru kişiler eğitim görevlileridir. Özellikle öğrenciye ders vermiş eğitim görevlilerinin yazacağı referans mektupları altın değerindedir.

Amerikan üniversitelerine kaydolmak için mülakata mı tutulacağım?

Amerika’daki tüm üniversiteler olmasa da bazı önemli üniversiteler, öğrenci kabul etmek için mülakat yapmak isteyebilirler. Bu mülakatlar, telefonla, internet üzerinden veya daha önce o üniversitede öğrenim görmüş ve öğrencinin yaşadığı ülke vatandaşı olan biri aracılığıyla gerçekleştirilebilirler. Özellikle internet aracılığı ile yapılan mülakatlar video konferans şeklinde gerçekleştirildiği için paniğe kapılmamalı ve olduğunuzdan farklı biri gibi davranmamalısınız.

"ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK" ve "FİYAT TEKLİFİ AL"

Tüm hakları saklıdır. © 2017 - 2021
Bir Aysu Grup İştirakçisidir.
Pill Digital